فوتوفینیش یا سیستم عکس پایانی

هنگامی‌که چندین رقیب تقریباً هم‌زمان از خط پایان عبور می‌کنند، اصطلاحاً عکس پایانی(Photo Finish) در آن مسابقه ورزشی رخ داده است. ازآنجایی‌که چشم غیرمسلح قادر به تشخیص اینکه کدام‌یک از رقبا اول از خط عبور کرده‌اند نمی‌باشد، بایستی از عکس یا فیلم گرفته‌شده در خط پایان برای بررسی دقیق‌تر استفاده شود. عکس پایانی احتمال اینکه مسئولین برگزاری یک مسابقه ورزشی مسابقه را بدون نتیجه اعلام کنند به‌شدت کاهش داده و یا حتی کاملاً از بین می‌برد. عکس‌های خط پایان هنوز هم تقریباً در هر ورزش مسابقه‌ای مدرن استفاده می‌شود. اگرچه برخی از ورزش‌ها از تجهیزات الکترونیکی برای ردیابی مسابقه‌دهندگان در طول مسابقه استفاده می‌کنند، عکس پایانی مهم‌ترین مدرک در انتخاب برنده در نظر گرفته می‌شود. این عکس‌ها نه‌تنها در طول مسابقات نزدیک بسیار حائز اهمیت هستند، بلکه برای تعیین زمان دقیق منتسب به هر شرکت‌کننده در طول مسابقه استفاده می‌گردند

دوربین‌های فوتو فینیش در دهه‌های 1940 و 1950 به‌عنوان وسیله‌ای برای راستی آزمایی صنعت مسابقات و کاهش تقلب توسعه یافتند. در دهه‌های میانی قرن بیستم، شرط‌بندی روی مسابقه‌ها به‌طور فزاینده‌ای رایج شد. ازاین‌رو، مسئولین برگزاری مسابقات، نگران بهبود شرایط تشخیص افراد برنده در مسابقه بودند، زیرا به‌طور گسترده متهم به فساد در برگزاری مسابقات می‌شدند. معمولاً دوربین‌های عکس پایانی از عکاسی نواری استفاده می‌کنند که در آن دوربین از یک موقعیت بلند در یک برج به سمت خط پایان نشانه می‌رود. فقط توالی رویدادها را در آن خط در بعد عمودی ثبت می‌کند. هر قسمت از بدن هر مسابقه‌دهنده در لحظه عبور از خط ثبت می‌گردد. هر چیزی که ثابت باشد به‌عنوان یک خط افقی نشان داده می‌شود. موقعیت افقی نشان‌دهنده زمان است و از علامت‌گذاری‌های زمانی در امتداد پایین عکس می‌توان برای یافتن زمان دقیق عبور از هر مسابقه‌ای استفاده کرد. زاویه بالا به داوران این امکان را می‌دهد که موقعیت هر مسابقه‌دهنده را نسبت به دیگران ببینند. در یک عکس معمولی، تصویر مکان‌های مختلفی را در یک‌لحظه ثابت در زمان نشان می‌دهد. عکاسی نواری، ابعاد زمان و مکان را عوض می‌کند و زمان‌های مختلفی را در یک مکان ثابت نشان می‌دهد. تصویر نهایی اغلب یک پس‌زمینه سفید جامد را نشان می‌دهد که یک اسکن مداوم از خط پایان رنگ‌شده است. مسابقه‌ها ممکن است بر اساس حرکت دست‌ها و سرشان هنگام عبور از خط، تحریف‌شده به نظر برسند. اندام‌ها در جایی که ثابت می‌مانند یا نسبت به شکاف شاتر به سمت عقب حرکت می‌کنند کشیده می‌شوند، یا اگر سریع‌تر از حرکت فیلم از کنار شکاف حرکت کنند، کوتاه می‌شوند.

رسااندیشان موج پرداز افتخار دارد اولین سازنده سیستم عکس پایانی در کشور باشد. این سیستم در تمامی مسابقات ورزشی از قبیل دوچرخه‌سواری، اسب‌دوانی،
دومیدانی، شنا، اتومبیل‌رانی، قایق‌رانی و هر مسابقه‌ای که خط پایان در آن معنا دارد، قابل‌استفاده می‌باشد. تصاویر زیر از یکی از میادین اسب دوانی کشور و توسط دو نسخه متفاوت از سیستم ایرانی برداشته شده است.  نسخه اول این سیستم مدل 1000 می باشد. این سیستم ساده‌ترین مدل یک سیستم فوتوفینیش می‌باشد و از یک لنز دستی M42 استفاده می‌کند.

خروجی تصویر مدل 1000

همانگونه که در تصویر مدل 1000 مشخص است، رنگ ها طبیعی نبوده و اثر شیفت رنگ قرمز در تصویر قابل مشاهده است.

فوتوفینیش-رسااندیشان

خروجی تصویر مدل 2000 و 3000

 با توجه به وابستگی شدید به شرایط نوری محیط و با توجه به اینکه ممکن است خورشید مرتب پشت ابر رود و یا در لحظات نزدیک به غروب خورشید، کاربران این سیستم مدام بایستی شاتر لنز را به‌صورت دستی تنظیم نمایند. به همین دلیل مدل 2000 طراحی و ساخته شد. در این مدل و با توجه به بازخوردهای کابران نسخه 1000 بسیاری از مشکلات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مرتفع گردید. مکانیسم فعال و غیرفعال کردن فیلتر  IR-Cut به‌منظور بهبود شرایط رنگی و استفاده از طیف IR محیط در نزدیکی‌های غروب خورشید، تکنولوژی پیچیده سخت‌افزاری و نرم‌افزاری Lux Boost به‌منظور تنظیم و تقویت سریع شرایط نوری تنها با یک کلیک، قابلیت استفاده از لنزهای برقی Canon و تنظیم فوکوس و شدت نور به‌صورت کاملاً نرم‌افزاری و قابلیت‌های متعدد نرم‌افزاری دیگر، از ویژگی‌های مدل 2000 می‌باشد. اما این مدل نیز رضایت صددرصدی کاربران را در پی نداشت. چراکه هنوز تنظیم آینه در برخی مسابقات حساس و حتی تنظیم خط پایان، کار بسیار سخت و وقت‌گیری می باشد. به همین دلیل مدل 3000 طراحی و ساخته شد. این مدل کاملا مشابه مدل 2000 می باشد با این تفاوت که اولا لنز مطابق نیاز کارفرما را دارد، و ثانیا توسط دو مکانیسم موتورایز در راستای سمت و ارتفاع و مودهای چندگانه نرم افزاری، در کمتر از 20 ثانیه می‌توان خط پایان و آینه را تنظیم نمود. کاتالوگ مدل 3000 را می‌توان با کلیک بر روی همین‌جا دانلود نمایید. در جدول مقایسه ای زیر کارایی هر مدل را مشاهده می فرمایید. پشتیبانی از محصول در تمامی ساعات شبانه روز، خدمات پس از فروش آسان و وارانتی 3 ساله جذابیت استفاده از این محصول بومی را به‌شدت افزایش می‌دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با مدیر فنی شرکت در بخش تماس با ما در ارتباط باشید. 

error: