دوربین ناحیه ای Area Scan

بر خلاف دوربین های خطی دوربین های دوبعدی می توانند در هر فریم، تصویر کاملی در میدان دید خود تشکیل دهند. سنسور این دوربینها دارای انواع، ابعاد و رزولوشن های مختلفی می باشد. CMOS و CCD ها دو نوع اصلی سنسور دوربینهای دوبعدی می باشند. CMOSها جریان و ولتاژ کاری پایینتر(توان مصرفی پایینتر)ی نسبت به CCD ها دارند. در عوض کیفیت تصویر در CCD ها بهتر از CMOS ها می باشد.
سنسور دوربینهای دوبعدی در ابعاد “1/3 , “1/2 , “1/4 , “2/3 و…. ساخته می شوند. رزولوشن این دوربینها نیز طیف وسیعی از کاربردها را پوشش می دهد. مهمترین کاربرد این دوربین ها در سرعت سنجی ذرات یا Particle Image Velocimetry (PIV) می باشد.
سرعت سنجی ذرات (PIV) یک روش اندازه گیری نوری غیر سرزده برای تحقیق و تشخیص فرآیندهای چون جریان، تلاطم، احتراق و … می باشد.PIV استاندارد دو مولفه سرعت را بصورت (2D2C) توسط CCD یا CMOS اندازه گیری می کند. در حالیکه PIV استریو سه مولفه سرعت را بصورت (2D3C) با استفاده از دو دوربین اندازه گیری می کند. با پیمایش منوهای وب سایت انواع دوربینهای دوبعدی ساخت شرکت را مشاهده می کنید. در شکلهای زیر کاربرد دوربینهای دوبعدی در سنجش سرعت ذرات را مشاهده می کنید.

سرعت سنجی ذرات 1
سرعت سنجی ذرات 1
سرعت سنجی ذرات 2
سرعت سنجی ذرات 2
error: